Zaloguj

Historia

Interliga zrzesza największe amatorskie ligi szóstek w kraju. Jakie były początki tego przedsięwzięcia? Oto krótki zarys historyczny Interligi.

Początki Interligi w obecnym kształcie miały miejsce w 2012 roku, kiedy to powstała inicjatywa współpracy największych amatorskich lig piłkarskich w Polsce, a celem przedsięwzięcia była wymiana doświadczeń oraz coroczna organizacja Turnieju Mistrzowskiego. Efektem były I Mistrzostwa Polski, które odbyły się 4 listopada 2012 roku we Wrocławiu. W Mistrzostwach uczestniczyły 4 drużyny: TEB Edukacja (Kraków), Polska Żegluga Morska (Szczecin), Alpine Stars (Wrocław) oraz Euro-Sport Działdowo (Gdańsk), a mecze rozgrywane były systemem "każdy z każdym". Zwycięzcą został zespół gospodarzy Alpine Stars, który turniej zakończył z kompletem punktów, na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Gdańska Euro-Sport Działdowo, a na trzecim Polska Żegluga Morska ze Szczecina.

II Mistrzostwa Polski odbyły się 8 czerwca 2013 roku w Szczecinie, a swoich reprezentantów miały kolejne miasta. W Mistrzostwach uczestniczyło już 10 drużyn, podzielonych na dwie grupy: TEB Edukacja (Kraków), Spod Jolki Tulce (Poznań), Roszak Solec Kujawski (Bydgoszcz), FC My – 1Step (Częstochowa), Brawo Nokia Serwis (Szczecin), E-Megasport.pl (Szczecin), Szwejk (Toruń), Team Wędkarski.com (Gdańsk), Modeco Football Team (Wrocław) i Grospol (Warszawa). Podobnie, jak we Wrocławiu, tak i w Szczecinie triumfowała drużyna gospodarzy E-Megasport, która po emocjonującym finale i rozstrzygnięciu dopiero w 7 serii rzutów karnych pokonała drugi zespół ze Szczecina - Brawo Nokię Serwis. Brązowe medale wywalczył toruński Szwejk.

III Mistrzostwa Polski odbyły się 21 czerwca 2014 roku w Krakowie na obiekcie Com-Com Zone. W Mistrzostwach uczestniczyło 12 drużyn z takich miast jak: Częstochowa (Złote Arkady), Wrocław (The Celestes), Gniezno (Husaria Gniezno, KS Teleobiadki Winiary), Warszawa (BobiRed.pl), Szczecin (E-Megasport), Gdańsk (Zaspa Team), Kielce (MMW Szalunki Kielce), Toruń (12 WOG) i Bydgoszcz (Roszak Solec Kujawski). Kraków reprezentowała po raz trzeci TEB Edukacja oraz DTW-Galacticos i zespoły te ponownie pokazały, że fakt bycia gospodarzem może stanowić spory atut. Obie krakowskie drużyny spotkały się w finale, który na swoją korzyść rozstrzygnęła TEB Edukacja. Podobnie, jak rok wcześniej, tak i w Krakowie o wywalczeniu mistrzowskiego tytułu decydowały rzuty karne. W meczu o trzecie miejsce częstochowskie Złote Arkady pokonały Teleobiadki Winiary i sięgnęły po brązowe medale.

Czwarty turniej mistrzowski odbył się 20 czerwca w gminie Kleszczewo nieopodal Poznania. To właśnie w 2015 roku po raz pierwszy użyto nazwy Interligi, pod szyldem której miały być organizowane kolejne edycje Mistrzostw Polski. Podobnie, jak w Krakowie, tak i w Kleszczewie udział wzięło 12 drużyn, tylko tym razem zostały one podzielone na dwie, a nie jak to miało miejsce w Krakowie, trzy grupy. Swoich przedstawicieli miały takie miasta, jak Bydgoszcz (BBG Kujawy), Częstochowa (KS Złoty Potok), Gdańsk (Bar Kmar Team), Mikołów (Young Boys), Kielce (MMW Szalunki Kielce), Kraków (GEO-ZENIT), Szczecin (E-Megasport), Warszawa (Grospol) oraz Wrocław (The Celestes). Gospodarzy reprezentowały dwa zespoły Siupakabra Poznań oraz Dżihad Lubon, jednak po raz pierwszy w historii turnieju drużyny grające u siebie nie odegrały istotnej roli i nie awansowały nawet do ćwierćfinałów. Najlepszym zespołem okazała się drużyna E-Megasport, która jako pierwsza w historii wywalczyła tytuł "na wyjeździe" i jako pierwsza po Mistrzostwo Polski sięgnęła dwukrotnie. W finale zawodnicy ze Szczecina pokonali wrocławskich The Celestes, a w meczu o trzecie miejsce gdański Bar Kmar Team zwyciężył krakowski GEO-ZENIT.

Ostatnia edycja: czwartek, 11 lutego 2016 16:25
Wojciech Ziemba

Strona: interliga.pl Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.